DÜĞÜN ORGANİZASYON Rotating Header Image

Yeni mi Nişanlandınız? İşte Size Düğün Günü ve Öncesi İçin Tavsiyeler

Yakında evlenecek misiniz? Eğer yakın zamanda nişanlandıysanız düğün günü için önünüzde bulunan ucu bucağı olmayan hazırlık listesini de fark etmişsinizdir. Düğün organizasyonu sadece davetli listesi ve davetiyelerin gönderilmesinden ibaret olsaydı keşke. Gelinlik seçimi, saç modelleri arasında karar vermek, ortak davetli listesinin oluşturulması, düğünde yenecek yemeklerin seçilmesi, alkollü içeceklerin ne olacağı, kaç kişinin geleceği, alyansların siparişi, düğün süslemeleri… bu sanki sonsuza kadar devam edecek liste için bir an önce hazırlıklara başlamalısınız.

Sezonda Düğün Organizasyonu

Düğün sezonu olarak bilinen yaz aylarında düğün organizasyonu gerçekleştirmek için çalışmalara en az 4-5 ay öncesinden başlamalısınız. Çünkü düğün düzenleyebileceğiniz mekânlar, nikah memurları, catering firmaları, düğün fotoğrafçıları hatta araba kiralama şirketleri bile düğün sezonunda çok önceden rezervasyon defterlerini doldurmuş oluyorlar. Düğün gününüzü belirledikten sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek nikâh memurundan gün almalısınız. Tabii bu arada sağlık raporu, bekâr belgesi almak gibi yapmanız gereken bazı işlemler var. Yani en kısa sürede bu işlemlere başlayın.

Düğün Davetiyeleri

Düğün davetiyesine karar vermeden önce davetli listesini oluşturun. Davetli listesinde yer alan tüm isimlerin adres ve telefon numaralarını listeleyin. Şehir dışında bulunan konuklarınız için bir kargo şirketiyle, şehir içinde ancak uzakta oturanlar için bir kurye şirketiyle çalışabilirsiniz. Davetiye seçimine gelince bu alanda uzmanlaşmış firmalardan birinden hazır davetiye seçebileceğiniz gibi daha fazla ücret ödeyerek kendi tasarımınız olan bir davetiye bastırabilirsiniz. Davetiye dağıtımına düğünden en az 20 gün önce başlayın ki insanlar programlarını ayarlamak için yeterli vakit bulabilsinler. Düğün mekânınız şehirde çok bilinen bir yer değilse davetiyenin arkasına mekânın kolay tarifini ve küçük bir harita bastırabilirsiniz.

Catering Firmasının Seçimi

Düğün gününüzde gelinliğinizin güzelliği, mekânın hoşluğu kadar konuşulacak bir diğer konuda yenecek yemekler olacaktır. Tüm davetlilerinizin organizasyonunuzdan memnun olarak ayrılmasını istiyorsanız düğün yemekleri konusunda tecrübeli bir firma ile çalışmalısınız. Alanında deneyimli bir firma sizlerden aldığı bilgiler doğrultusunda konuklarınız için en uygun yemek ve içecek menüsünü oluşturabilir. Servis elemanlarının prezantabl olması, kıyafetlerinin güne uygun olarak seçilmesi, alkollü içeceklerin yeterli miktarda olması gibi konularda catering firması ön plana çıkmaktadır. Catering firması seçimi sırasında internet üzerinden araştırma yapabilir, yakınlarınıza danışabilir ya da daha önce yemeklerini ve servisini beğendiğiniz bir düğüne katıldıysanız o düğün sahibinden firma ismi öğrenebilirsiniz.

Alyansların Seçimi

Alyans seçimi sırasında en önemli nokta sizin ve eşinizin parmağına tam olarak uyacak ölçüde bir yüzük alabilmeniz. Alyansı alacağınız yerde beğendiğiniz modelde kendi parmağınıza uygun ölçüde yüzük bulamazsanız siparişi vermeden önce kuyumcularda bulunan parmak ölçü halkalarıyla tam olarak parmak ölçünüzü alın. Daha sonra bol veya dar yüzük sürprizi yaşamak istemezsiniz. Mümkünse yüzük seçimine sabah saatlerinde gidin çünkü günün sonuna doğru çalışma temposu, hava koşulları, yenen yiyecekler sebebiyle ellerinizde şişkinlik olabilir bu da sizi ölçü konusunda yanıltabilir.

Düğün Pastası

Düğün günlerinin en önemli anlarından biri pasta kesim anıdır. Düğün pastaları ünlü pastanelere veya sadece özel günler için pasta üretimi yapan firmalara yaptırılabileceği gibi anlaşacağınız catering firmasından da bu hizmeti alabilirsiniz. Düğün pastasının büyüklüğü ve fiyatı davetli sayısına göre değişecektir.

Düğün Mekânı Seçimi

Burada da zamanlamaya dikkat etmelisiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer düğün sezonu olarak bilinen yaz aylarında düğün düzenleyecekseniz aylar öncesinden mekânlarda keşfe çıkmalı ve rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. Eğer son dakikaya bırakırsanız hem istediğiniz mekânda boş bir gün bulamayabilir hem de astronomik fiyatlar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Gelinlik Seçimi

Düğünler gelinlerin günü olup damatların geline eşlik ettiği, sorunlarla ve konuklarla uğraştığı, fotoğraf ve kamera çekimini organize ettiği organizasyonlardır. Bu yüzden herkesin gözü gelinin dolayısıyla gelinliğin üzerinde olacaktır. Düğün telaşı yüzünden pek çok gelin adayı strese girmekte ve son 10-15 günde kilo kaybetmektedir. Tabii tam tersi yani kiloda alabilirsiniz. Bu yüzden gelinliğinizin son provasını düğün gününe mümkün olan en yakın tarihte yapmalısınız. Bu provada gelinliği mutlaka düğün gününde giyeceğiniz ayakkabılarla yapın ki daha sonra gelinlik boyunda bir sorunla karşılaşmayın.

Gelin Makyajı ve Saç Modeli

Günümüzde pek çok gelin adayı makyaj için güzellik salonlarını ya da kuaförlerde bulunan profesyonel makyaj uzmanlarını tercih etmektedir. İyi bir güzellik uzmanı cilt rengi ve tipine, göz ve saç renginize göre size en yakışan makyajı bulmanızda çok yardımcı olabilir ve vakit kazanmanızı sağlayabilir. Manikür, pedikür, saç, makyaj, cilt bakımı gibi işler için tek bir firmayla anlaşabilir toplu fiyat alabilirsiniz.

Gelin Arabası

Ailenizden ve yakın çevrenizde gelin arabası olabilecek bir araç sağlayabiliyorsanız bu sizi şoförle ve süslenmesiyle beraber 300-500TL arası değişen araç kiralama masrafından kurtarabilir. Eğer böyle bir imkânınız yoksa lüks araç kiralama hizmeti veren şirketlerden biriyle anlaşabilirsiniz. Gelin arabası süslemelerini çiçek satışı yapan dükkânların çoğu yapmaktadır.

Yukarıda kısaca yer verdiğimiz başlıklar dışında düğün organizasyonu içerisinde yer alan damatlık seçimi, şahitlerinizin belirlenmesi, fotoğraf ve video çekimi organizasyonu, düğün mekanının ve masaların süslenmesi, kullanılacak çiçekler, çalınacak müziklerin belirlenmesi, gelin ve damadın dansı, mekan aydınlatması gibi dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır.

Tüm bu listeyi tamamlamak için düğün hazırlıklarına ne kadar erken başlarsanız o kadar çok detayla birebir ilgilenme şansına sahip olursunuz. Eğer bu işler için yeterince vaktiniz yoksa deneyimli bir düğün organizasyonu firması sizin için organizasyonun tamamını gerekli noktalarda sizinle fikir alışverişinde bulunarak, talepleriniz doğrultusunda gerçekleştirebilir.

Düğün organizasyonları, açılış organizasyonları, nişan organizasyonları ve catering hizmetleri için bize (0212) 250 63 07 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Yemekli Düğün Organizasyonu

Tuna Catering Teklif Talep Formu

Yorum Yapın