DÜĞÜN ORGANİZASYON Rotating Header Image

Düğün Yemeği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düğün hazırlıkları sırasında öne çıkan düğün süslemeleri, gelinlik, davetli listesi, davetiyelerin dağıtılması gibi işler başarılı bir davet düzenlemek için en önemli noktalardan biri olan seçilen düğün yemeklerinin ne olacağı konusunu geri planda bırakabilir. Çoğu çift bilinen bir catering firması ya da düğün organizasyon şirketi ile anlaştıktan sonra tüm bu yemek seçimi işini onlara bırakmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bazı yemeklerin, baharatların düğün yemekleri için çok uygun olmasıyla beraber bazı seçimlerde yemeğin gölgede kalmasına neden olabilir.

Her düğün kendi içinde diğer tüm düğünlerden farklıdır. Bunun ana nedeni davet ettiğiniz konuklardır. Örneğin kültürel olarak çok karışık bir davetli listeniz varsa bazı kültürlerin bazı yemeklerden haz almadığını göz önünde bulundurmalısınız. Ülkemizde düzenlenen düğünlerde genellikle et, tavuk veya balık üçlüsünden ikisi ana yemek olarak sunulmaktadır. Vejetaryen konuklarınız olacaksa en az bir sebze yemeği alternatifini menünüzde bulundurmalısınız.

Ağız kokusu yapabilecek soğan, sarımsak gibi ağır kokulu içeriklerin yemeklerde kullanılmaması düğün yemekleri sırasında sıkça karşılaşılan durumlar olan misafirleri karşılarken öpüşmek, ailelerin konuklarla ve konukların birbirleriyle sohbetleri sırasında yakın durma anlarında yaşanabilecek sorunları önleyecektir.

Düğün yemekleri için son tavsiyemiz her konuk için kaç tabak yemek servisi yapılacağına karar vermeniz ve yemekleri buna göre şekillendirmeniz. Eğer 1-2 tabak verecekseniz sorun yaşamazsınız ancak 3-4 tabak yemek sunmayı planlıyorsanız ana yemekten önce servisi yapılan soğukların ve ara sıcakların hafif olmasına özen gösterin. Konuklarınızın ana yemeklerinizin tadına bakamayacak kadar doymalarını istemezsiniz.

Düğün organizasyonları ve catering hizmetleri için bize (0212) 250 63 07 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Tuna Yemek

Tuna Catering Teklif Talep Formu

Yorum Yapın