DÜĞÜN ORGANİZASYON Rotating Header Image

Açık Büfe Yemekli Organizasyon

Açık büfe düğün yemeği ya da herhangi bir organizasyon düzenlemek görünüm olarak göze hoş gelecektir ve servis elamanlarının sayısı daha az olacağı için catering hizmetleri açısından tasarruf yapmanız veya servis elemanlarına vereceğiniz ücreti yemek ve içeceklere ekleyerek konuklarınıza daha mükellef bir açık büfe sunmanız mümkün.

Açık büfe bir sergi açılışı, düğün yemeği, piknik organizasyonu, toplantı ve diğer durumlarda kullanılmak üzere çıkabilecek olası aksiliklere karşı her şeyin eksiksiz olmasını sağlamak için sizler adına bir liste hazırladık.

Açık Büfe Yemek Organizasyonu İçin

Mekânın şekli ve konumu masaların yerleştirilmesi açısından oldukça önemli. Masaları girişten mümkün olduğunca uzağa kurmaya çalışınki giriş yapan konuklar boğucu bir ortamla karşılaşmasın. Geniş bir alandaysanız masalar merkeze kurulabilir. Mümkünse boşalan açık büfe yemek servislerinin yeniden doldurulmasını kolaylaştırmak adına catering firmasının konuşlandığı alana yakın bir yere masaları yerleştirebilirsiniz.

Açık büfe için kullandığınız masa örtülerinin temiz ve özenle yerleştirilmiş olmasına dikkat edin. Yere kadar uzanan örtüler masa altlarında oluşabilecek kötü görüntüyü kapatacağı için tercih edebilir. Masaların kenarlarını ışıklarla ve dekoratif süslerle donatarak daha estetik görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bazı ürünleri diğerlerinden farklı boylarda daha yükseğe yerleştirebilirsiniz. Bunun için masalarda kullandığınız kumaşlara ve kutulara ihtiyacınız olacaktır. Dökülmesi olası ve devrildiğinde can yakabilen sıcak yemekler yerine soğuk mezeleri, meyveleri bu yüksek kutuların üzerine yerleştirmenizi öneririz. Farklı boylardaki bu yiyecekler büfenize derinlik katacaktır.

Büfenizin boş kalan kısımlarında özellikle akşam üzeri ve gece düzenlenen organizasyonlarda küçük kâseler içinde suda batmayan mumlar kullanabilirsiniz. Mumların yemek alırken konukların çok yakınında ve kollarının altına gelmediğinden emin olun. Gündüz ise mum yerine taze çiçekler güzel görünebilir.

Birden fazla masa ile servis verecekseniz her servis masasında çatal, bıçak, kaşık, tabak ve peçetelerin olmasına özen gösterin. Kalabalık bir organizasyonsa ve tabaklar tek bir masadaysa önünde kuyruk oluşabilir. Burada bir diğer seçenekte bir masayı tamamen çatal, bıçak, kaşık, tabak ve peçeteye ayırmanız olabilir.

Masalara serdiğiniz masa örtülerinin ütülü olmasına dikkat edin. Eğer bu bir düğün organizasyonuysa düğün pastasını asla açık büfeye koymayın.

Düğün organizasyonları, açılış organizasyonları, nişan orgaziasyonları ve catering hizmetleri için bize (0212) 250 63 07 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Yemekli Düğün Organizasyonu

Tuna Catering Teklif Talep Formu

Yorum Yapın